Reklam

Onur Ünlü eserlerini yazarken hangi kaynaklardan besleniyor?

Onur Ünlü eserlerini yazarken hangi kaynaklardan besleniyor?
14 Mart 2022 - 11:09
Onur Ünlü hem edebiyatımızın hem de sinemamızın öne çıkan isimlerinden bir tanesi. Literatüre Onur Ünlü filmleri ve Onur Ünlü dizileri biçiminde tanımlamalar çoktan girmiş durumda. Peki Onur Ünlü'nün yazar adaylarına tavsiyeleri ne oluyor? 1 Yazar 5 Soru'nun konuğu Onur Ünlü oldu. 

Eserlerinizde hangi kaynaklardan besleniyorsunuz?
Bu sorunun tek bir yanıtı yok elbette. Her ne üzerine yazıyorsam ona dair kaynaklarla içli dışlı oluyorum. Ama bazen, çok ilgilendiğim bir şeyle ilgimi kesmemek için, yazdığım şeyin içine onu koymanın bir yolunu bulduğum da oluyor. Örneğin bugünlerde üzerinde çalıştığım bir karakterim Ortaçağ’a merak saldı. Çünkü ben Ortaçağ ile ilgileniyorum… Gibi…

Yazdıklarınızı yayıncıya göndermeden önce okutur fikir alır mısınız?
Muhakkak okuturum. Bütün yazdıklarımı okuttuğum beş altı kişilik bir yakın arkadaş grubum var. Onların fikirlerini almadan yazdıklarıma asla son hallerini vermem. Bu, her zaman da işe yarar…

Yazarken tercih ettiğiniz bir mekan var mı?
Genelde her yerde ve her durumda yazabiliyorum. Ama uzun süreli olarak bir yerde bulunacaksam; kendime bir alan oluşturur ve sürekli olarak orada çalışmaya bakarım. Bu, yazmakla ilgili rutini destekler. Yazmak rutin hale gelmedikçe de bir yazar sayılmazsınız.

Yetenek mi daha önemlidir, çalışmak mı?
İkisinin de kendi başına bir işe yaramadığı sayısız örnek var. Yetenekli ve çok çalışkan değilseniz, sizin için ‘zeki ama çalışmıyor’ derler. Başka da hiçbir şey olmaz.

Bir yazar adayının mutlaka okuması gereken 5 kitap hangisidir?
Bu kazık bir soru. Bu kitapların sayısını niye ve nasıl beşe indireyim ki? Ama Jules Verne’in kitaplarını okumayana iyi gözle bakmam, onu söyleyeyim.

HAZIRLAYAN: CAN UĞUR

*Bu söyleşi Edebiyat Atölyesi Dergisi'nin güz sayısında yayımlanmıştır.