Reklam

İstanbul'da sürgünde olan İranlı sanatçı Cavit Murtezaoğlu koronavirüse yenik düştü

İran’da siyasi yasaklı olmasından kaynaklı İstanbul’da sürgünde yaşayan Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

İstanbul'da sürgünde olan İranlı sanatçı Cavit Murtezaoğlu koronavirüse yenik düştü
07 Ağustos 2020 - 08:47

İran’da siyasi yasaklı olmasından kaynaklı İstanbul’da sürgünde yaşayan Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Murtezaoğlu'nun 12 Temmuz’da yoğun bakıma alındığı belirtilmişti.

Sanatçının ölümünün ardından çok sayıda sanatçı ve müzisyen taziye mesajı paylaştı. Murtezaoğlu’nun yakınlarına sabır dileyen Servet Kocakaya, “Çok üzüldüm. Müzik dünyasında birçok solist arkadaşımıza şan dersi vermiş çok değerli bir müzik insanıydı. Toprağı bol olsun. Yakınlarına sabır diliyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat da “İranlı Ehli Hak topluluğunun evladı, uzun yıllardır İstanbul’un misafiri müzisyen Cavit Murtezaoğlu’nu kaybettik” paylaşımını yaptı.

CAVİT MURTEZAOĞLU KİMDİR?

Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan sanatçı İran’ın Tebriz şehrinde doğdu. Müzik ve felsefeyle haşır neşir olması baskıları da beraberinde getridi. Bakü’de konservatuar okumaya karar verdi. Orada birçok çalışmadan ve yaratıcılıktan sonra İran’a dönmek zorunda kaldı. Ve İran’ın sanat ve siyasi ambiyansının daha baskıcı bir hale dönüştüğünü görse de bıkmadan usanmadan çalışmalarıma devam edip ‘Senli Günler’ adlı albüm, ‘101 Nefes’ adlı kitap ve yine ‘Susmam’ adında bir albüm ve video kliplerini yayınladı.

Tebriz’de müzisyenlerin sendika derneğinin kuruculuğunu ve başkanlığını yaptı. Fakat baskılar yüzünden bu derneğin işleri askıya alındı. Konser taleplerim peş peşe geri çevrildi. Sanatçı, bir röportajında bu süreçte yaşadıklarını “Sanatıma değil sürgünüme destek verdiler” diye ifade etti.

Daha sonra İstanbul’a gelen sanatçı, burada “Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu”, “Tebriz’den Toros’a” adlı albüm, “Yarizm”, “Bayrek Kuşçuoğlu”, “Nefes Alma Teknikleri” adlı kitaplar yayınladı. Türkiye’nin önde gelen müzik gruplarından, Kardeş Türküler’in üyesi olan Feryal Öney ile çalıştı. Konser ve seminerlere katıldı.