Reklam

Film müziklerinin efsanesi Ennio Morricone yaşamını yitirdi

Film müziklerinin efsane ismi dünyaca ünlü İtalyan besteci Ennio Morricone 91 yaşında hayata veda etti

Film müziklerinin efsanesi Ennio Morricone yaşamını yitirdi
06 Temmuz 2020 - 11:51

Film müziklerinin efsane ismi dünyaca ünlü İtalyan besteci Ennio Morricone 91 yaşında hayata veda etti.

Sinema tarihinde özellikle kült olmuş Western filmlerine yaptığı bestelerle bilinen, 500’den fazla film ve diziye müzikleriyle katkı sağlayan Ennio Morricone yaşamını yitirdi. İtalyan haber ajansı ANSA Morricone’nin Roma’daki evinde kalçasını kırdığı ve kaldırıldığı hastanede tedavi görürken pazar akşamı yaşamını yitirdiğini aktardı. Morricone’nin cenazesinin aile arasında yapılacağı ifade edildi.

ENNİO MORRİCONE KİMDİR?

1928 doğumlu besteci, müzik serüvenine doğduğu şehir olan Roma’da başladı. Annesinin Morricone’un müziğe olan yeteneğini keşfetmesiyle Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimine başladı, okulunu dereceyle bitirdi.

Morricone, adını dünyaya İtalyan yönetmen Sergio Leone’nin ‘Dolar’ üçlemesine yaptığı müziklerle duyurdu. Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef’in başrolünü üstlendiği İyi, Kötü ve Çirkin (The Good, the Bad and the Ugly) filmi için bestelediği müzikler ise halen tüm zamanların en iyi, en ilham verici ve orijinal yapıtlarından biri olarak gösteriliyor. Morricone, 2007 yılında Onursal Oscar Ödülü’ne layık görüldü. Birçok kez Oscar’a aday gösterilen Morricone, 2016 yılında Tarantino’nun The Hateful Eight filmine yaptığı müziklerle En İyi Film Müziği dalında Oscar kazandı.