"Bir Zamanlar Hollywood'da" kitap oluyor

Quentin Tarantino, geçtiğimiz nisan ayında konuk olduğu Kung Fu Cinema podcast’inde 10 dalda Oscar’a aday gösterilen filmi “Once Upon a Time in Hollywood”u (Bir Zamanlar Hollywood’da) roman uyarlaması şeklinde yeniden ele almayı düşündüğünü açıklamıştı. Bu fikrini hayata geçiren Tarantino, 70’lerin sinema dünyasına odaklanacak bir başka kitabı daha hazırlıyor.

"Bir Zamanlar Hollywood'da" kitap oluyor
20 Kasım 2020 - 19:50
Quentin Tarantino, HarperCollins yayınevi ile iki kitap için anlaştı ve “Bir Zamanlar Hollywood’da” romanının 2021 yazında çıkacağı açıklandı. Diğer kitabın da Tarantino’nun sinema dünyası tarihine el attığı bir çalışma olacağı duyuruldu.

“Bir Zamanlar Hollywood”un kitap uyarlaması hakkında Tarantino şunları söyledi: “70’lerde filmlerin romanlara uyarlandığı kitaplar, büyürken okuduğum ilk yetişkin kitaplarıydı. Hâlâ da bu türe beslediğim büyük ilgiyi korumaktayım. ‘Bir Zamanlar Hollywood’u marjinalleştirilmiş ancak sevilen bu alt türe bir katkı olarak sunmaktan büyük onur duyuyorum. Ayrıca karakterlerimi ve onların dünyalarını, sinematik muadiline (umarım) yaraşır bir edebi çabayla keşfetmekten dolayı da çok heyecanlıyım.”

Romanda, Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Rick Dalton ve Brad Pitt’in karakteri Cliff Booth’un serüveni, zamanda ileri ve geri gidilerek anlatılacak.

Manson cinayetleri
Oyuncu Sharon Tate ve arkadaşlarının Charles Manson ve ekibi tarafından öldürüldüğü dönemi odağına alan “Bir Zamanlar Holyywood’da”, gerek olay örgüsü gerek arka planı ile oldukça zengin bir anlatıyı izleyicilerle buluşturdu.

Tarantino, film üzerine yaptığı araştırmalara dâhil olarak, Rick Dalton’ın filmde yer aldığını gördüğümüz “Bounty Law” dizisinden sadece bahsetmekle kalmamış, bu dizi için birkaç bölüm dahi yazmış ve onu mini dizi şeklinde çekmek istediğini dile getirmişti. Mini dizi planları gerçekliği tartışılsa da kitapla birlikte “Bounty Law”a ilişkin detaylar da gün yüzüne çıkacak.

’70’ler sinemasına derinlemesine bir bakış’
Yönetmenin ikinci kitabı ise 70’lerin sinema dünyasına odaklanacak. “Cinema Speculation” adlı kitap kurgusal olmayacak.

Yayınevi bu kitabı, “Sinemanın en ünlü film yapımcıları ve hayranları tarafından hazırlanan zengin denemeler, incelemeler ve ‘eğer olsaydı’ bölümleriyle, 70’ler sinemasına derinlemesine bir bakış” olarak nitelendiriliyor.

Filmografisinde dokuz uzun metraj bulunan Tarantino, onuncu filminin ardından emekli olmayı planlıyor. Vaktini daha çok yazmakla geçirmek istediğini önceki söyleşilerinde de paylaşmıştı. (Kaynak: Bantmag)